Gimnazjum nr 1 w Strzegomiu

im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego - Prymasa Tysiąclecia

Podsumowanie roku szkolnego 2003/2004

Uczniowie zdobywali wiedzę, umiejętności, rozwijali zainteresowania realizując zadania w ramach cyklicznych projektów edukacyjnych: "Znamy naszego patrona", "Słynny europejczyk patronem naszej szkoły", "Prezentujemy kraj naszego patrona", "Zadbaj o zdrową i bezpieczną wiosnę swojego życia", "Pierwsza pomoc", "Moja Polska", "Rola mediów w zjawisku zwalczania korupcji", "Papierosy czy zdrowie". Każdy projekt zakończył się prezentacją osiągnięć.

We współpracy z młodzieżą Zespołu Szkół Zawodowych gimnazjaliści zorganizowali zbiórkę paczek dla Domu Dziecka "Rodzinka" w Wałbrzychu. Samorząd uczniowski kierował akcjami charytatywnymi i zbiórką GÓRA GROSZA, zbiórkami na pomoc w leczeniu chorych kolegów. Uczniowie klasy III a i II c dwukrotnie odwiedzili z prezentami i paczkami z odzieżą i żywnością, świątecznymi występami artystycznymi oraz z życzeniami z okazji Dnia Babci i Dziadka Dom Opieki w Jaworze. Rozwijała się również współpraca ze Strzegomskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Zespołem Szkół Specjalnych w Strzegomiu. Samorząd Uczniowski brał udział w warsztatach w Zagórzu Śl. Przez Zespół Szkół im. J. Śniadeckiego w Żarowie na temat "Jak radzić sobie ze stresem - rola komunikacji w kontaktach interpersonalnych".

Integracji społeczności uczniowskiej służyły ogólnoszkolne dyskoteki z okazji Dnia Chłopaka, andrzejkowa, zabawa karnawałowa, wielka impreza sportowo - rekreacyjna z udziałem uczniów i nauczycieli z okazji Dnia Dziecka, a także liczne wycieczki.

Wyróżniający się w nauce i innych dziedzinach życia szkolnego uczniowie z inicjatywy posła na RP Zbigniewa Chlebowskiego zwiedzali budynek Parlamentu, Zamek Warszawski i Pałac Kultury. Pierwsze klasy były w Zakopanem, trzecie wędrowały Szlakiem Piastowskim do Torunia.

Wiersze uczniów naszego gimnazjum Marioli Dziudzi, Moniki Durlik, Anny Korgul, Moniki Jurczyk, Olgi Szmitd, Bartka Pawlicy, Pawła Kawy zostały opublikowane w ALMANACHU ARTYSTYCZNO - KULTURALNYM ZIEMI STRZEGOMSKIEJ pt. "Granitowe Światło Pegaza" pod redakcją Zbigniewa Kresowatego. Korekty tego wydania dokonała p. Zofia Patała.

Uczniowie naszej szkoły mają także duże osiągnięcia naukowe.

Do powiatowego etapu konkursu "Zdolny Ślązak Gimnazjalista" zakwalifikowało się 15 osób,

Paweł Kaliniak II a reprezentował szkołę w konkursie biologicznym i chemicznym,

Michał Wolski III a w konkursie matematycznym, fizycznym i geograficznym,

Jarosław Salwiński II a w konkursie polonistycznym i w zakresie WOS,

Jacek Wierzbicki w konkursie historycznym,

Anna Filippowicz III c w konkursie polonistycznym

Radosław Zięba II a, Michał Trojan III a, Katarzyna Klimowicz III f, Joanna Szczepańska III e, Radosław Górski III e, Kamil Kędzierski III e w konkursie z zakresu WOS.

Finalistą "zDolnego Ślązaka Gimnazjalisty" z zakresu WOS został Jarosław Salwiński.

Michał Wolski III a otrzymał dyplom - wyróżnienie za 9 miejsce w województwie w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym "Alfik Matematyczny". III miejsce w regionalnym konkursie "HIV i AIDS", pierwsza pomoc zajęła drużyna w składzie Małgorzata Piekarska III a, Sylwia Swendrowska II h, Michał Wolski III a. Drużyna koszykówki dziewcząt zajęła I miejsce w rozgrywkach międzygimnazjalnych i III miejsce w finale państwowym.

Uczniowie brali liczny udział w różnorodnych konkursach. Były to:

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "TĘCZA" - wyróżnienie dla Łukasza Stasiuka, Katarzyny Bizoń III h, Natali Góralskiej II a, Katarzyny Kality II c;

Konkurs Plastyczny i Fotograficzny Nadleśnictwa Jawor pt.
"Podpatrzone w lesie", "Las dobrem człowieka" II nagroda dla Izabeli Kościelak II a i Olga Szmidt II a III nagroda;

Międzynarodowy Konkurs Matematyczny "Kangur" - nagrody ksiażkowe otrzymali Adam Szczepanik III b, Łukasz Odwaga II e, Beata Karczewska I a;

Ogólnopolski Konkurs Matematyczny "Alfik" - 125 miejsce na 8208 uczestników  Paweł Kaliniak II a, 9 w województwie, 40 w Polsce Michał Wolski III a, 146 miejsce Adam Fidos;

Ogólnopolska Olimpiada Przedmiotowa "Olimpus" MATEMATYKA - 10, 11, 26 miejsce w Polsce - Michał Baniecki III d, Paweł Kaliniak II a, Albert Fidos, 9 miejsce w województwie, 40 w Polsce na 54243 uczestników Michał Wolski III a;

"OLIMPUS" język niemiecki - 7 miejsce w Polsce Marta Skowrońska, pozostali znaleźli się w pierwszej 60-tce na 2155 startujących.

I Międzygimnazjalny Konkurs Przyrodniczy w Żarowie - III miejsce;

Międzygimnazjalny Konkurs Poezji i Pieśni Miłosnej - I miejsce Iga Sokołowska;

Konkurs Recytatorski "Pegazik" I miejsce w gminie Anna Korgul;

Międzygimnazjalny Konkurs Ekologiczny o zasięgu ekpowiatowym organizowany przez nasze gimnazjum I miejsce;

Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy organizowany przez nasze gimnazjum II miejsce;

Międzygimnazjalny Festiwal Piosenki Obcojęzycznej - impreza w SCK zorganizowana przez naszą szkołę I i III miejsce;

Międzygimnazjalny Konkurs Wiedzy o Zdrowiu "HIV i AIDS" w Świdnicy III miejsce;

Liczne sukcesy odnotowali także nasi młodzi sportowcy:

I miejsce w powiecie i IV w województwie wywalczyła drużyna siatkarzy

II miejsce w zawodach miejsko- gminnych zajęły siatkarki

I miejsce w miejsko-gminnych i III w powiatowych rozgrywkach zdobyły koszykarki

I miejsce w miejsko-gminnych rozgrywkach w piłce koszykowej zdobyli również chłopcy

Reprezentacja Gimnazjum zajęła I miejsce w Mittingu Lekkoatletycznym o Puchar Burmistrza Strzegomia. Dziewczęta zdobyły I miejsce w I Powiatowych Mistrzostwach Aerobiku.


Jesteśmy dumni z pozaszkolnych osiągnięć sportowych Pawła Żyły - zdobywcy II i III miejsca w zawodach Judo; Szymona Romanowskiego dwukrotnego mistrza i dwukrotnego wicemistrza Polski Młodzików w Judo i Małgorzaty Ostrowskiej wicemistrzyni Polski w siłowaniu na rękę i zdobywczyni 9 miejsca w Judo.

Odbyły się międzyklasowe rozgrywki w piłce koszykowej dziewcząt, II Turnieju Piłki Plażowej oraz imprezy o zasięgu gimnazjum: rozgrywki w piłce koszykowej dziewcząt, Halowy Turniej Piłki Nożnej, w którym po raz pierwszy wzięły udział drużyny dziewcząt z gimnazjum i szkół średnich, Gimnazjalna Liga Piłki Nożnej, dwa Turnieje integracyjne z udziałem uczniów Zespołu Szkół Specjalnych.

Tak liczne i znaczące osiągnięcia uczniów gimnazjum wypracowane są głównie w ramach zajęć lekcyjnych i w drodze samodoskonalenia kierowanego indywidualnie.


W maju 2004 r. wydano w  Strzegomiu Almanach Artystyczno- Kulturalny Ziemi Strzegomskiej "Granitowe Światło Pegaza", w którym zamieszczono wiersze, prace artystyczne strzegomskich twórców. Wśród osób wyróżnionych znaleźli się uczniowie naszej szkoły - Anna Korgul III f, Mariola Dziudzia, Monika Jurczyk, Olga Szmidt, Paweł Kawa, Bartek Pawlica, Monika Durlik - prezentujący swoje wiersze oraz ilustracje, rysunki i grafiki użytkowe p. Mariusza Sokołowskiego - wychowawcy świetlicy w naszej szkole. Wśród komitetu czuwającego nad redakcją weszła p. Zofia Patała - polonistka i nauczyciel bibliotekarz Gim 1.


Statuetkę Superabsolwenta otrzymała Kamila Klimowicz III f

Statuetka za najlepszy wynik egzaminu gimnazjalnego otrzymał Michał Baniecki III a

Statuetka za wzorową pracę w Samorządzie Uczniowskim otrzymał Marcin Rogala III b


Odznaki wzorowego Absolwenta wręczono 45 gimnazjalistą. Byli to: z klasy III a: Małgorzata Piekarska śr. 5,57, Jolanta Trzosińska śr. 5,36, Marianna Wojciów śr. 5,14, Magdalena Glazer śr. 5,07, Michał Wolski śr. 5,07, Emilia Babiarz śr. 5, 07, Barbara Baszak 5,07, Anna Dyrda 5,0, Kamil Kuchta 4,92, Mirosław Kilian 4,79; z klasy III b: Anna Redlin 5,29, Tomasz Mikulski 5,14; z klasy III c: Anna Filippowicz 5,21, Katarzyna Młocek 5,14, Agnieszka Wasiak 5,07; z klasy III d: Mateusz Krupa 5,29, Beata Tkaczyk 5,14, Michał Baniecki 5,14, Kamil Szweda 5,0, Adrian Matuszewski 4,86; z klasy III e: Rafał Jaskula 5,0, Sylwia Malicka 4,79; klasa III f: Anna Korgul średnia: 5,54, Sandra Wijas 5,43, Magdalena Karkau 5,21, Anna Mazur 5,07, Iga Sokołowska 4,93, Krzysztof Spunek 4,79; z klasy III g: Monika Kilar 5,43, Marek Wójcik 5,36, Wioletta Kmieć 5,21, Radosław Górski 5,21, Magdalena Kwiatkowska 5,07, Janita Gorczyka 5,07, Kamil Kędzierski 5,07; z klasy III h: Katarzyna Otulak 5,57, Sylwia Głód 5,57, Dorota Brodniewicz 5,29, Katarzyna Bizoń 5,29, Karolina Prymula 5,07, Anna Stanowska 5,07, Michał Powróżnik 4,86, Paweł Podkówka 4,86, Dariusz Troszczyński 4,79, Katarzyna Widlacz 4,79.


Najwyższe średnie uzyskali:

 • Agnieszka Wójcik III g, 5,71
 • Olga Szmidt II a, 5,75
 • Damian Bizoń I a, 5,67
 • Justyna Koszarska I a
 • Jarosław Salwiński II a, 5,58
 • Małgorzata Piekarska III a
 • Katarzyna Otulak III h
 • Sylwia Głód III h, 5,57
 • Anna Korgul 5,54
 • Paweł Kaliniak II a
 • Monika Teklińska II a, 5,5
 • Andrzej Rodak II g, 5,55

Zielona Szkoła

Bardzo udanym i owocnym pod względem poznawczym i wychowawczym przedsięwzięciem była Zielona Szkoła w Jarosławcu, w której uczestniczyli drugoklasiści. W odmiennych warunkach nawet Ci na co dzień bierni z wielkim zaangażowaniem rozwiązywali zadania, uczestniczyli w zaplanowanych zajęciach.

W opinii gospodarza obiektu w Jarosławcu nasi uczniowie wyróżnili się zdyscyplinowaniem, kulturą osobistą, odpowiedzialnością. Będziemy tam mile widziani ponownie.

Polska w Unii Europejskiej

Szkolny Klub Europejski w ramach uroczystości akcesyjnych zorganizował spotkania Klubów Europejskich działających w szkołach Miasta i Gminy Strzegom. Uczestniczący  w nim uczniowie i opiekunowie mieli okazję do zaprezentowania swego dorobku, wymiany doświadczeń i zaplanowania dalszej współpracy.

Uzdolniona artystycznie młodzież Gim 1 zaprosiła na tą uroczystość społeczność gimnazjalną, a także uczniów klas VI wszystkich szkół podstawowych w gminie na spotkanie  "W cieniu greckich kolumn". Sięgając do źródeł europejskiej cywilizacji wskazano na to, piękne i cenne w krajach starego kontynentu, co łączy ich społeczności, co stanowi wspólne dziedzictwo, z czym młodzi ludzie wiążą swe nadzieje na przyszłość.

II Międzyszkolny Konkurs Polonistyczno - Czytelniczy

Uczniowie Szkół Podstawowych i Gimnazjów Miasta i Gminy Strzegom wzięli udział w konkursie polonistyczno - czytelniczym. Konkurs przeznaczony był dla trzyosobowych drużyn. Warunkiem uczestnictwa w konkursie było przygotowanie trzech recenzji wybranych lektur i przesłanie ich razem z kartą zgłoszenia. Finał konkursu odbył się w siedzibie Gimnazjum nr 1 w Strzegomiu. Finaliści konkursu zdobywali punkty za przesłaną recenzję, napisany test znajomości treści podanych lektur konkursowych oraz prezentację wybranych przez siebie lektur. Zwycięzcą konkursu została ta drużyna, która otrzymała najwyższą łączną ilość punktów. Fundatorem nagród była Biblioteka Publiczna M i G Strzegom. Prace konkursowe stworzyły zbiór recenzji ciekawych książek, pozostały one w Gimnazjum nr 1.

Światowy Dzień Książki

Po raz pierwszy obchody święta miały miejsce w 1996 r. i zbiegły się z 25 Międzynarodowym Kongresem Unii Wydawców, który odbył się w Barcelonie. Oprawa święta nawiązuje do katalońskiego zwyczaju obdarowywania się książką i różą. Święto wzrasta także z polską tradycją.

Również w naszej szkole nie zapomniano o tym święcie. Wykorzystaliśmy tą tradycję do popularyzacji czytelnictwa, książki, bibliotek wśród naszej młodzieży. Obchody Światowego Dnia Książki są jednym z przedsięwzięć popularyzującym czytelnictwo głównie wśród ludzi młodych.

Gościmy

Odwiedza nas 13 gości oraz 0 użytkowników.